Zabawy sensoryczne dla niemowląt

W mediach coraz częściej słyszy się o zagadnieniu stymulacji zmysłów najmłodszych dzieci w celu zagwarantowania im prawidłowego rozwoju. Dodatkowo, rośnie liczba maluchów borykających się z problemami z przetwarzaniem bodźców sensorycznych, co skutkuje między innymi obniżoną koncentracją ruchową i problemami z koncentracją. Na szczęście, istnieje cały szereg zabaw sensorycznych, które możemy z powodzeniem stosować we własnym domu.

Czucie głębokie

Masowanie dziecka przy pomocy piłki z wypustkami – w ubranku lub bez, w zależności od preferencji dziecka. Tą zabawę można zastosować już u sześciomiesięcznych maluchów. W większości przypadków, najbardziej lubionym rejonem ciała do masowania są stopy. „Naleśnik” – rolujemy ciasno dziecko w koc, kołdrę lub materac i bawimy się w smarowanie i zawijanie naleśnika, delikatnie uciskając ciało pociechy. Zabawa od 6 miesiąca życia. Masaż dociskowy – obejmujemy ręce oraz nogi maluszka i delikatnie dociskamy. Tego typu aktywność sprawdzi się w szczególności w przypadku dzieci nadwrażliwych dotykowo. Zabawę tę wypróbować można już u 6 miesięcznych dzieci. 

Równowaga

Bujanie – dziecko umieszczamy na rozłożonym, dużym kocu; rodzice delikatnie bujają je na boki. Ta zabawa doskonale wycisza. Sprawdzi się u dzieci od 4 miesiąca życia. Obroty – w czasie przewijania i ubierania delikatnie obracamy dziecko na boki, jednocześnie nazywając poszczególne części jego ciała, śpiewając i opowiadając bajki. Bawić w ten sposób możemy się od pierwszych tygodni życia malucha. Kołysanie – do tego celu wykorzystywać można zarówno kołyski, fotele bujane, jak i hamaki. Zrezygnujmy natomiast z mechanicznych huśtawek i bujaków. Tego typu zabawę wykonywać można już u kilkutygodniowych dzieci.

Dotyk

Zabawy fakturowe – zadbajmy, by podczas codziennych zabaw dziecko miało do czynienia z różnego rodzaju fakturami (gładkimi, szorstkimi, puszystymi, twardymi) raz materiałami (aksamit, wełna, sztruks). Zapoznawanie z nimi można rozpocząć już około 3 miesiąca życia. Masażyki – maluch siedzi lub leży, a my na jego plecach lub brzuchu rysujemy różnego rodzaju wzorki. Zabawa od 3 miesiąca. Gniotki – napełniamy kolorowe balony różnymi materiałami sypkimi, jak groch, ryż czy cukier. Zadaniem dziecka jest ich ściskanie, pocieranie, rzucanie. Zabawę tę wypróbować można już u 4 miesięcznych pociech. Basen sensoryczny – duży pojemnik wypełniamy piłeczkami, gąbkami, skrawkami różnych materiałów i produktami sypkimi i umieszczamy w nim dziecko. Zabawa od około 6 miesiąca życia.

Wzrok

Kontrasty – obok łóżeczka i przewijaka zawieszamy karty z biało – czarnymi wzorami. Dobrze sprawdzi się także kocyk w tych barwach. Związane jest to z faktem, że pogrubione kontrasty o wiele lepiej sprawdzają się do tworzenia połączeń wzrokowych w mózgu. Plansze zmieniamy każdego dnia. Podczas zabawy bierzemy jedną, trzymamy ją w odległości około 20 centymetrów od dziecka i mówimy, co na niej widać. Zabawa ta sprawdzi się u dzieci od pierwszego miesiąca. Kolory – prezentujemy dziecku kolorowe balony i piłki. Możemy również zawiesić nad jego łóżeczkiem barwną karuzelę i wstążki (pamiętajmy, by zawsze umieszczać je na środku, na wysokości brzuszka tak, by nie utrwalać pozycji asymetrycznych). To idealna zabawa dla dzieci od 2 miesiąca. Śledzenie ruszających się przedmiotów – puszczamy dziecku bańki mydlane lub zajączki na ścianie. Zabawa od 6 miesiąca życia.

Smak

Nauka smaków – wprowadzać nowe smaki do diety nie zniechęcajmy się; niekiedy będziemy musieli pokazać maluchowi ten sam smak kilkukrotnie nim go zaakceptuje. Starajmy się podawać mu zróżnicowane produkty spożywcze; nie dosalajmy i nie dosładzajmy przyrządzanych potraw. Dieta BLW – polega ona na tym, że dziecko je produkty podzielone na małe kawałki, wybierając samodzielnie, na co ma ochotę. Dietę tę wypróbować można u dzieci, które samodzielnie siedzą.

Węch

Prezentacja zapachów – pokazujemy dziecku różne pachnące produkty spożywcze i przyprawy. Zabawa dla maluchów od 6 miesiąca życia. Puszki zapachowe – puszki lub pojemniki na przyprawy wypełniamy naturalnymi produktami, jak imbir, cynamon czy wanilia i podajemy dziecku do wąchania. Zabawę tę wypróbować można już u półrocznych maluchów.

Słuch

Grzechotanie – gdy maluch opanował już zdolność chwytania, podajemy mu najpierw miękkie, a z czasem coraz twardsze grzechotki. Zadbajmy również, by podwieszone nad jego łóżkiem zabawki, po uderzeniu wydawały dźwięki. To dobra zabawa od 3 miesiąca życia. Mówienie, śpiewanie, muzykowanie – szeptajmy dziecku do ucha, zmieniajmy ton głosu, śpiewajmy kołysanki, puszczajmy mu spokojną muzykę. Możemy to robić już od około 5 miesiąca ciąży. Tworzenie własnych dźwięków – pozwólmy dziecku muzykować zarówno przy pomocy dziecięcych instrumentów, jak i łyżki oraz miski czy butelki z grochem. Zabawę tę wypróbowywać możemy od 6 miesiąca życia.

autor: Joanna Goliszek – psycholog, terapeuta SI

źródło: http://synapsa-terapia.pl/zabawy-sensoryczne-dla-niemowlat/